Alej československých parašutistů byla slavnostně otevřena.

foto celek

Na polní cestě mezi Střížovem a Vladislaví, po které v roce 1939 kráčel odhodlaný Jan Kubiš vstříc boji za svobodné Československo, dnes roste 700 metrů dlouhá alej 86 líp. Každá z nich nese jméno jednoho z parašutistů vysazených během druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava.

44 z nich se konce války nedožilo. Někteří zemřeli na nepřátelském území, jiní – jako příslušníci paraskupin Iridium a Bronse – dokonce dodnes nebyli důstojně pohřbeni. Ale to se brzy změní.

Za touto mimořádnou iniciativou stojí spolek VETERANS - novodobí váleční veteráni ČR, kteří na projektu pracovali tři roky. Alej doplní informační panely, QR kódy s příběhy jednotlivých hrdinů a stane se místem, kam mohou chodit nejen místní, ale i žáci škol z celé republiky. Je to pocta těm, kteří neváhali, na nic se neptali a šli bojovat proti totalitě.

"Za resort Ministerstva obrany bych rád velmi poděkoval této záslužné iniciativě pana Slámy a spolku VETERANS, spolu novodobých válečných veteránů, který nejen významně udržuje historické tradice čs. armády z druhé světové války, ale v posledních pár letech přináší čím dál tím větší příležitosti zapojení válečných veteránů do komunitních aktivit, které odpovídají moderní péči, kterou již druhým rokem zavádíme a prosazujeme pro válečné veterány na ministerstvu obrany," dodal plk. Ing. Robert Speychal - ředitel odboru Válečných veteránů.
 

Druhoválečný veterán Vladimír Polívka ml.

Válečný veterán Vladimír Polívka ml.Narodil 7. dubna 1927 v Ledochovce na dnešní ukrajinské Volyni.

22. setkání modrých baretů v Českém Krumlově

V sobotu 12. dubna 2025 se v Českém Krumlově uskutečnilo už 22. setkání modrých baretů – příslušníků zahraničních misí OSN, kteří se každoročně vracejí na místo, odkud v roce...

V Olomouci proběhla přednáška o vojenských technologiích