Druhoválečná veteránka Vlasta Slezáková

vlasta slezáková

Válečná veteránka Vlasta Slezáková, roz. Vašíčková

Narodila se dne 18. 3. 1927 v Nemochovicích u Vyškova. Jmenované  bylo vydáno osvědčení o její účasti na národním boji za osvobození podle zákona č. 255/1946 Sb. v kategorii účastník domácího hnutí v době od 7. 1. 1945 do 5. 5. 1945. Z titulu své účasti ve druhém odboji nabyla také postavení válečného veterána podle zákona č. 170/2002 Sb. (ev. č. 170001933).

 

Jedné lednové noci roku 1945 se objevily v Nemochovicích čtyři hladové a vyčerpané postavy - Josef Houfek, Rus Žukov, Olga Františáková a Ladislav Verner. Jednalo se o partyzány, kteří se probíjeli z Beskyd a hledali v daném místě další útočiště. Ve vesnici od té chvíle nebylo nic jako dřív.  Stala se základnou nově vzniklého Partyzánského oddílu Olga, který působil v oblasti Ždánického lesa a Chřibů. Do ilegální činnosti a podpory partyzánů se tehdy zapojila i paní Vlasta. Vykonávala zpravodajskou službu a působila jako spojka mezi členy oddílu a místními pomocníky partyzánů. 

 

První oddílové akce však nebyly nijak významné a za celý leden 1945 jsou zaznamenány pouze případy odcizení lehkých osobních zbraní, potravin a šatstva. Důležitá sabotáž či diverze nebyla v prvním měsíci roku 1945 tímto partyzánským oddílem provedena žádná. Situace se počala měnit až v únoru, kdy se oddílu podařilo kontaktovat s D. B. Murzinem, který jej uznal za součást 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky.

 

Partyzánský oddíl Olga posléze realizoval několik úspěšných akcí, mezi něž patřilo vypuštění 24 vagonů s cca 512 tisíci litry oleje, lihu a benzolu na nádraží v Morkovicích. Významným činem bylo i zajetí velitele tankové divize genmjr. Dietricha von Müllera s jeho štábem. Působení zmiňovaného oddílu provázely kontroverze a pochybnosti o oprávněnosti násilnického jednání jeho velitele Josefa Houfka. Přesto partyzáni svým působením v týlu nepřítele vázali okupační vojenské síly, které by jinak byly nasazeny na frontě. 

 

Mimo toho se paní Vlasta se svou matkou ujaly péče o partyzána Rudolfa Venhudu, který utrpěl zranění v přestřelce u Zlatého jelena. Velice riskantní péči prováděli v rodinném domě v Nemochovicích. Často k nim domů docházel i velitel Houfek a taky ostatní partyzáni. Paní Vlasta je zásobovala jídlem a potřebným šatstvem. Ve své činnosti setrvala až do osvobození. Po válce pracovala jako učitelka v mateřské škole. I dnes žije ve své rodné obci. 

Nový příspěvek na sociální služby: Reálná pomoc pro veterány jako je kpt. Burget

Bývalý příslušník Speciálních sil Armády ČR kpt. Josef Burget má za sebou náročnou vojenskou kariéru. Ještě donedávna byl elitním vojákem.

Připomínka padlého vojáka Jaroslava Lieskovana

Dnes si připomínáme 11 let od útoku v Bagrámu, kdy po dlouhých šesti dnech, během nichž statečně bojoval o život, zemřel v pražské UVN i pátý zraněný hrdina, Jaroslav...

Svědectví hrdinů - 17.díl: Bohuslav Andrš

Z Ukrajiny až do Prahy.Veterán, který přežil hladomor, válku i okupaci.Bohuslav Andrš se narodil 9.