Druhoválečný veterán Vladimír Polívka ml.

Foto

Válečný veterán Vladimír Polívka ml.
Narodil 7. dubna 1927 v Ledochovce na dnešní ukrajinské Volyni. Pochází z rodiny českých usedlíků, kteří se na Volyň přistěhovali již v 19. století. Rodina hospodařila na několika hektarech půdy, avšak jejich poklidný život narušily nejprve sovětská a později nacistická okupace, jež přinesly teror a perzekuci.

Když v roce 1944 Volyň osvobodila sovětská armáda, začaly odvody do 1. československého armádního sboru v SSSR. Dobrovolně se přihlásil také jeho otec Vladimír Polívka st., který byl zraněn v bojích o Dukelský průsmyk. Jen několik dní po něm, 7. července 1944, narukoval v Rovně i tehdy sedmnáctiletý Vladimír. Bojů se zpočátku neúčastnil – vážně onemocněl zápalem plic a strávil několik měsíců v nemocnici. Na frontu se dostal až později, na Slovensku, v oblasti za Liptovským Mikulášem. Konec války ho zastihl v Pivíně u Prostějova. Po válce se s rodinou přestěhoval na zemědělskou usedlost v Dolní Loučce u Šternberka. Naděje na svobodné hospodaření však  po roce 1948 vzaly za své – komunistický režim rodinu donutil vstoupit do JZD. Pan Vladimír plánoval odchod do uničovských strojíren, ale jeho žádosti nebylo vyhověno. Nakonec tak celý život pracoval jako krmič dobytka.

Dnes je zařazen do péče o válečné veterány při Vojenské nemocnici Olomouc. Jeho příběh je tichým svědectvím o odvaze, skromnosti a vnitřní síle obyčejného člověka v neobyčejných časech. Panu Vladimírovi srdečně blahopřejeme k jeho 98. narozeninám, které oslavil před pár dny a přejeme pevné zdraví, klid a úctu, kterou si právem zaslouží.

Alej československých parašutistů byla slavnostně otevřena.

22. setkání modrých baretů v Českém Krumlově

V sobotu 12. dubna 2025 se v Českém Krumlově uskutečnilo už 22. setkání modrých baretů – příslušníků zahraničních misí OSN, kteří se každoročně vracejí na místo, odkud v roce...

V Olomouci proběhla přednáška o vojenských technologiích