Představujeme vám nové posily kontaktní péče o válečné veterány

s

V listopadu ukončilo intenzivní šestitýdenní školení dalších sedm kontaktních pracovníků a s podporou starších kolegů se už aktivně zapojili do práce v terénu. Jsou schopni vás nasměřovat na příslušný úřad, kde máme v každém kraji předjednané kontaktní osoby, pomohou vám zorientovat se v možnostech státní podpory, budou k ruce při řešení problémů na OSPODu. Dokáží zprostředkovat právní pomoc, nadstandardní zdravotní a kompenzační pomůcky nebo pomoct s žádostí na Vojenský fond solidarity a mnoho dalšího. Ale vždy tu budou pro válečné veterány i jen na kus řeči, protože sami mají bohaté zkušenosti z armády a zahraničních operací a vědí, jak je důležité podporovat veteránskou komunitu.

Pojďme si je nyní podrobněji představit. V první skupině, která zahrnuje Prahu, Středočeský, Ústecký, Liberecký a Karlovarský kraj, přibyli dva zkušení váleční veteráni. Prap. Oldřich “Olda” Horáček sloužil u 43. výsadkového praporu v Chrudimi na výsadkové bojové rotě a odtud přešel do Žatce ke 4. brigádě rychlého nasazení. Má za sebou zahraniční operace IFOR, SFOR, KFOR, ENDURING FREEDOM a BAF. Brzy pro vás bude k dispozici kdekoliv v terénu, ale můžete se s ním  setkat v kontaktním centru v Liberci, které bude v provozu od ledna 2025.

Prap. Lucie “Lucka” Kubová slouží v armádě od roku 2003. Její první vojenskou rodinou stal 41. mechanizovaný prapor "gen. Josefa Malého" spadající pod 4. brigádu rychlého nasazení v Žatci. Zúčastnila se čtyř zahraničních operací na území Kosova a Afghánistánu. Několik let působila na velitelství 4. brn, na KVV ve Středočeském kraji a na Generálním štábu. Nyní je ráda, že může aktivně pomáhat válečným veteránům v nouzi. Její hlavní působiště je v Ústeckém kraji.

Třetí skupina, která působí na Vysočině, v Pardubickém a Královéhradeckém kraji se rozrostla dokonce o tři posily. V jejím čele stojí letecký záchranář kapitán Lubor „Timur“ Pokorný. Jeho vojenská kariéra začala v roce 2006, kdy nastoupil k jednotce CSAR na letišti Vícenice-Sedlec u Náměště nad Oslavou. Poté  byl převelen k Letecké záchranné službě a působil i v rámci SAR (Search and Rescue) v Plzni Líních. Jeho dráha pokračoval na 24. základně dopravního letectva v Praze – Kbelích a na Vojenské akademii ve Vyškově a kariéru u letectva ukončil na 22. základně vrtulníkového letectva ve Vícenicích.

Zastával funkce od instruktora až po náčelníka skupiny. Podílel se na pátracích a záchranných akcích, slaňování, seskocích na padácích a záchranných pracích. Jako instruktor se specializoval na výcvik v problematice S.E.R.E. (Survival, Evasion, Resistance, Escape). Mnohokrát poskytoval péči zraněným kolegům během operací, byl nasazen při povodních a mnoha dalších náročných situacích, proto je „Timur“ bez jakékoliv debaty člověk na svém místě.

Nrtm. Roman „Paťas“ Pátek slouží od roku 1995, kdy nastoupil na základní službu do Havlíčkova Brodu ke 4. brn.  Od roku 1996 je vojákem z povolání. V Havlíčkově Brodě působil jako řidič, starší řidič, velitel družstva a velitel čety. Od roku 2004 sloužil v Pardubicích na 14. brigádě a posléze pluku logistické podpory. Nejprve tam byl ve funkci zástupce velitele čety a od roku 2008  působil v logistice na štábu 141. zásobovací praporu. Má za sebou čtyři zahraniční operace: SFOR, EUFOR, ISAF a RS a jako správný „bojař“ dobře ví, kde veterány pálí pata.

Na Vysočině, v Královéhradeckém a Pardubickém kraji nově působí i nrtm. Pavel „Herglík“ Hergl. V armádě slouží od roku 2003, kdy nastoupil k 46. dělostřeleckému oddílu 4. brigády rychlého nasazení v Pardubicích. Následovala 13. dělostřelecká brigáda v Jincích, kde od roku 2012 vykonával funkci instruktora výsadkové přípravy. Jako instruktor působil i v letech 2016–2024 u 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Mám za sebou tři zahraniční operace: v Kosovu, Iráku a Lotyšsku.

Čtvrtá skupina, která působí ve Zlínském a Jihomoravském kraji se nově rozrostla o zkušenou a empatickou ženu, nrtm. Lucii „Lucku“ Špitzerovou. V armádě slouží od roku 2003, kdy začínala u 71. mechanizovaného praporu v Hranicích na Moravě v "bigo" rotě. V letech 2003 až 2004 absolvovala misi v Kosovu. Další roky strávila ve Vyškově, v Přerově a Náměšti nad Oslavou. 

Do páté skupiny, která má na starosti Olomoucký a Moravskoslezský kraj přibyl i velmi zkušený „bojař“, válečný veterán prap. Jiří „Kiwis“ Kývala. V armádě slouží od roku 2001 a většina jeho kariéry je spojena s Přáslavicemi a mechanizovanou rotou. Kiwis rád říká: „Jsem prostě BIGOŠ.“ Dva a půl roku působil ve Vyškově jako instruktor FIBUA-CQB a tři čtvrtě roku ve Štěpánově jako pracovník štábu. Má za sebou pět misí. Působil v Iráku, Kosovu, Afghánistánu PRT, Afghánistánu OMLT a Afghánistánu BAF.