Svědectví hrdinů - 11. díl: Františka Štěpánová

foto

Dospívala v době války. I tak chodila do lesů k partyzánům.

Františka Štěpánová se narodila 23. května 1931 v Hošťálkové na Vsetínsku. V době, kdy jiní ještě chodili do školy, ona s rodiči a sourozenci riskovala život pomocí partyzánům. Rodina Štěpánových žila na samotě zvané „Maruška“ v kopcích Hostýnských vrchů. Už od listopadu 1944 pomáhali 1. československé partyzánské brigádě Jana Žižky – ubytovávali její členy, zásobovali je jídlem a starali se o jejich šaty. Mezi partyzány, kteří v jejich domě nacházeli útočiště, byli i známí sovětští velitelé jako kpt. P. F. Buďko či kpt. I. P. Stěpanov. Františka, tehdy jen třináctiletá, nosila upečený chléb přímo do lesních úkrytů a působila jako spojka mezi jednotlivými skupinami partyzánů, rozptýlenými po okolních vesnicích. Přestože žili v přídělovém systému a sami neměli nazbyt, dokázali pomáhat dál – a s vědomím, že při odhalení jim hrozí smrt. Rodina ve své činnosti vytrvala až do konce války. S nasazením, odvahou a vírou, že svoboda má cenu i tehdy, když ji nesmí nahlas vyslovit.

Po válce paní Štěpánová dokončila měšťanskou školu a brzy nastoupila do zaměstnání. Dnes žije ve Zlíně jako válečná veteránka, která nezapomíná – a připomíná, že i třináctileté děvče může být hrdinkou.
 

Pozvánka na IV. slavnostní nástup k 30. výročí mise UNPROFOR

IV. slavnostní nástup jednotek UNPROFOR/UNCRO má potvrzené datum! Budeme se na vás těšit 3. 10. 2025 ve 12.00 v Praze na Vítkově.Prioritně se to týká vás, kdo jste sloužili v misi...

Svědectví hrdinů - 14. díl: Jarmila Rubeyová

V patnácti letech nosila léky do hor a varovala partyzány před zatýkáním.Dívka z paseky, která zachraňovala životy.Jarmila Rubeyová, rozená Vaculová, se narodila 20.

UPOZORNĚNÍ PRO VÁLEČNÉ VETERÁNY: Nový průkaz Válečného veterána

UPOZORNĚNÍ PRO VÁLEČNÉ VETERÁNYV souvislosti s připravovanou novelou zákona č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, přestane platit starý typ průkazu válečného...