Svědectví hrdinů – 7. díl: Jarmila Foralová

Spojka, odbojářka a žena, která prošla peklem gestapa – a nezlomila se.
Jarmila Foralová, rozená Kišová, se narodila 27. dubna 1927 v Palkovicích u Frýdku-Místku. Už jako mladá dívka se připojila k odboji proti nacistické okupaci – a za svou odvahu zaplatila krutou daň.
Pocházela z dělnické rodiny, jejíž osudy byly úzce spjaty s komunistickým hnutím. Její otec František Kiša byl předválečným členem KSČ a právě on ji už v roce 1941 zapojil do ilegální činnosti – doručovala letáky, vzkazy, podávala pomocnou ruku odboji. O dva roky později vstoupila do partyzánské skupiny Jiskra – Jakub Bílek, kde působila jako spojka. Rodina Kišových patřila mezi pilíře odboje – a nacisté o nich věděli. Otec byl zatčen a popraven v koncentračním táboře Mauthausen. Celkem bylo zatčeno jedenáct členů širší rodiny, osm z nich se už domů nikdy nevrátilo. V listopadu 1944 byla Jarmila zatčena gestapem a podrobena brutálním výslechům. Mlčela. Nikdy nikoho neprozradila, i když ji mučili až do bezvědomí. Netušili, že má u sebe důležitou spojku – a možná i proto ji nakonec kvůli jejímu nízkému věku a vážnému zdravotnímu stavu poslali do nemocnice. Po zotavení se k odboji znovu připojila – bez strachu, bez výčitek, s přesvědčením, že svoboda stojí za všechno.
Po válce se přestěhovala do Ostravy, kde žije dodnes. Pracovala ve školství a zůstala věrná ideálům, které sdílela už s otcem. Je držitelkou ocenění Dík a uznání ministra národní obrany z roku 1947 a válečnou veteránkou podle zákona č. 170/2002 Sb.
Její příběh je příběhem nezlomnosti – a zároveň silné víry v lepší budoucnost.